Zaczynamy! Czyli o czym będzie ten blog
Witam Cię drogi czytelniku, kimkolwiek jesteś :) Na tym blogu zamierzam przybliżyć Ci jeden z zawodów zyskujących obecnie na popularności. Ta profesja jest ściśle związana z rozwojem nowych technologii. Być może Ty, lub ktoś z Twojego otoczenia, będzie ten zawód wykonywał. A chodzi mi o pracę testera oprogramowania (ang. Software Tester), bo o tym będę pisał na tym blogu.
Kim jest tester oprogramowania?
Dla osoby zupełnie spoza branży może kojarzyć się z informatykiem. Ale w informatyce, podobnie jak w medycynie, jest wiele specjalności. Dla przykładu stomatolog zajmuje się zgoła innymi rzeczami niż dermatolog. Analogicznie tester to nie programista (choć czasem też programuje). Główną rolą testera jest testowanie, czyli kontrola jakości oprogramowania.
Ta kontrola oprogramowania najczęściej sprowadza się to uruchamiania aplikacji czy systemu w celu potwierdzenia prawidłowości ich działania lub znalezienia błędów. To podstawowe zajęcie testerów. Ale oprócz tego wykonują oni szereg innych czynności. Choćby raportowanie defektów, czyli właśnie owych znalezionych błędów w systemie. Jeśli jesteś zainteresowany, to możesz przeczytać więcej o tym, czym zajmuje się tester.
Dlaczego zawód testera jest obecnie "na czasie"?
Technologie informatyczne rozwijają się bardzo dynamicznie. Codziennie korzystamy z różnych urządzeń, które zawierają w sobie rozmaite oprogramowanie. Z każdym rokiem jest tych systemów więcej i są one bardziej złożone. Wymagają więcej nakładów i efektywniejszej pracy specjalistów. Jakość tego oprogramowania, czy też jego niezwodność, staje się coraz bardziej istotna. Szczególnie tam, gdzie dotyczy to spraw najważniejszych, jak życie i zdrowie ludzi. O tym co dzieje się wtedy, gdy zaniedba się sprawy jakości oprogramowania, mieliśmy niestety okazję przekonać się na przykładzie przykrych zdarzeń, jak dwie katastrofy samolotu Boeing 737 Max w 2018 i 2019 roku.
Kontrola i zapewnienie jakości oprogramowania nie jest zatem zagadnieniem trywialnym. Nie można utożsamiać testowania z losowym "klikaniem" funkcjonalności systemu. Skuteczne zapewnienie jakości wymaga odpowiedniego podejścia i metod.
Szerzej o tym, jakie możemy wyróżnić rodzaje testów, opowiem nieco w następnym wpisie. Do zobaczenia!
Dodaj komentarz